Vlastné bývanie v novopostavenom dome je pri ‚‚dnešných‘‘ cenách bytov finančne porovnateľné. Ak človek vlastní už nejaký ten pozemok, tak sa dá povedať, že z finančného a užívateľského hľadiska je to dobrá alternatíva.
Či už človek nejaký pozemok vlastní alebo nie, je výstavba domu zložitejšia v procese získania potrebných financií z banky. Ak máte pri sebe odborníka, ktorý má prax s financovaním výstavby, môže vám pomôcť tento úver vybaviť čo najlepšie a tak, aby ste dom postavili čo najrýchlejšie.
Keď sa kupuje byt, využíva sa tzv. jednorazové čerpanie. Banka pošle kúpnu cenu podľa kúpnej zmluvy predávajúcemu a proces je ukončený.
V prípade výstavby je hodnota nehnuteľnosti nízka a preto banka poskytne iba určitú časť úveru z aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti. Na začiatok teda poskytne 1. tranžu, čo je určitá časť peňazí z celkového úveru. Staviate ďalej.
Po investovaní všetkých financií z 1. tranže sa po zdokladovaní potrebných podmienok poskytuje 2. tranža. Takto to funguje až do poslednej tranže a do splnenia všetkých podmienok z úverovej zmluvy.
Počet tranží úveru, dokladovanie aktuálneho stavu výstavby a úverové podmienky by mali byť pre vás rozhodujúce pre výber banky. Ide o to, aby ste dom postavili čo najrýchlejšie, bez stresov, naťahovačiek a byrokracie.
Ak máte ako žiadateľ o úver dokončenosť stavby menšiu ako 80 %, hypotéka v banke bude posúdená ako výstavba. Výstavbu potom sprevádza väčšinou 2 – 8 tranží úveru.
Preinvestované financie z úveru následne dokladujete:
– fotkami, bločkami, faktúrami alebo znaleckým posudkom
Predstavte si, že si človek zoberie spotrebný úver a spolu so svojimi našetrenými peniazmi kúpi pozemok, urobí základy a postaví múry do výšky 1 metra. Potom požiada banku o hypotéku, banka mu ju schváli a pošle prvú tranžu, vyplatí sa spotrebný úver a zvyšok sa použije na výstavbu.
Ide sa riešiť druhá tranža, do banky sa pošlú fotky a o pár dní príde z banky informácia: PRÍRASTOK STAVBY PO 1. TRANŽI NIE JE DOSTAČUJÚCI A JE POTREBNÉ PREINVESTOVAŤ ĎALŠIE PENIAZE.
Ale, aké peniaze, keď ste všetky použili na kúpu pozemku a základy?
Keďže fotky kontroluje ešte bankový znalec, ten má posledné slovo ohľadom potrebnej dokončenosti stavby a rozhodne, či ide stavba v súlade s kritériami banky.
Každý klient má inú situáciu a preto je veľmi dôležité poradiť sa, ktorú banku zvoliť. Potrebujete sa dobre rozhodnúť, či je lepšie kúpiť pozemok a začať stavať alebo radšej kúpiť holodom.
Komplikáciou môže byť nepriechodnosť úveru a výstavba bez vlastných zdrojov. Riešenie môže byť dozaloženie ďalšej nehnuteľnosti (napr. rodičovskej).
Nižšie som pre vás vypísal zoznam v percentách, v ktorých sa aj vaša stavba môže nachádzať počas výstavby. Tieto body si potom môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.
Nasledujúce vymenovanie typov stavieb začína od najjednoduchších po zložitejšie prípady, čo sa týka procesu vybavenia hypotéky:
Pri výstavbe banka vychádza z tzv. budúcej hodnoty. Je to hodnota, ktorú banka vidí vo vypracovanom znaleckom posudku, kde na základe vami doloženého projektu a zariadenia domu určí znalec finálnu hodnotu.
Na túto hodnotu sa dostanete s výstavbou pri 100 % dokončení domu a vnútorného zastavaného vybavenia (podlahy, kuchyňa, sanita, vstavané skrine, klimatizácia).
V prípade, ak má človek možnosť založiť ďalší pozemok, môže si tak navýšiť prvé financie z celkového úveru.
Najjednoduchšou možnosťou je (samozrejme pokiaľ máte takúto možnosť), že založíte rodičovský byt alebo dom, kde banka poskytne jednorazovo určité % z nehnuteľnosti a po kolaudácií sa ‚‚prehodí‘‘ úver z rodičovského domu alebo bytu na váš novopostavený dom.
Toto číslo je veľmi dôležité a pre vás znamená:
– priemerný koeficient, ktorým sa v znaleckom posudku prepočítava všeobecná hodnota stavby
Optimálny je koeficient 1,00 a viac. Pri koeficiente okolo 0,45, môže byť výstavba v danej banke veľmi komplikovaná, až nereálna.
Výška koeficientu závisí hlavne od:
Zoznam najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú ľudia pri výstavbách a tranžovom čerpaní úveru:
Ak chcete získať prvotné informácie ako postupovať pred začiatkom výstavby a čo vám viem všetko zariadiť a vybaviť, stačí kliknúť na: KONTAKTNÝ FORMULÁR.
Za fotky ďakujem firme IDEÁLNE DOMY s.r.o. a ak by ste chceli vidieť aj ďalšie domy, ktoré postavili a boli už odovzdané ich majiteľom, stačí kliknúť TU.
Video, v ktorom rozoberám výstavbu: otvoríte kliknutím TU.
A samozrejme, ak chcete získať prvotné informácie ako postupovať pred začiatkom výstavby tak a tiež čo vám viem všetko zariadiť a vybaviť, kliknite na: KONTAKTNÝ FORMULÁR.
Určite sa tiež pýtajte v komentároch, čo vás zaujíma k danej téme a napríklad aj to, čo by ste ešte potrebovali viac vysvetliť.