Viem postaviť dom z hypotéky, keď nemám úspory ani vlastný pozemok?

Snívate si postaviť svoj vlastný dom, ale zatiaľ sa vám nepodarilo našetriť dostatok peňazí a tiež nemáte ani pozemok, ktorý by ste mohli založiť?

Dnes vám poviem jeden rýchly tip, vďaka ktorému sa to dá zvládnuť. Poďme ale poporiadku.

VIETE, AKÉ JE JEDNORAZOVÉ A TRANŽOVÉ ČERPANIE?

Začnime jednorazovým čerpaním, ktoré je už z názvu dobre pochopiteľné. Pokiaľ by ste dom kupovali, použijete práve toto jednorazové čerpanie. Banka v takom prípade pošle kúpnu cenu podľa kúpnej zmluvy predávajúcemu a proces je ukončený, dom je váš.

Ak však staviate, tak je to náročnejšie, pretože na začiatku stavby je hodnota nehnuteľnosti veľmi nízka. Banka vám preto v takomto prípade poskytne iba určitú časť úveru z aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti. Toto sa nazýva tranža.

Na začiatok teda banka poskytne 1. tranžu, čo je určitá časť peňazí z celkového úveru. V tomto okamihu máte financie a staviate ďalej.

Po investovaní všetkých financií z 1. tranže vám po zdokladovaní potrebných podmienok poskytne banka 2. tranžu. Takto to potom postupne funguje až do poslednej tranže a do splnenia všetkých podmienok z úverovej zmluvy.

Super, poviete si, veď v tom nie je žiadny problém. A áno, takto by to mohlo fungovať, ak by ste už vlastnili pozemok, prípadne máte vystavané múry do 1 metra. Lenže čo v prípade, ak nemáte ani pozemok a ani vystavané múry?

AKO TEDA VIEM POSTAVIŤ DOM Z HYPOTÉKY, KEĎ NEMÁM ÚSPORY ANI POZEMOK?

Najjednoduchšou možnosťou je (samozrejme pokiaľ máte takúto možnosť), že dočasne založíte rodičovský byt alebo dom.

Banka vám vie poskytnúť jednorazovo určité % z hodnoty nehnuteľnosti (štandardne 70 %-80 % z hodnoty) a po kolaudácii je možné „prehodiť“ úver z rodičovskej nehnuteľnosti na váš novopostavený dom. Týmto spôsobom viete získať peniaze pomerne rýchlo a bezstarostne.

Čo je dôležité, aby ste vedeli a aké sú výhody?

 • môže ísť o rodičovský byt alebo dom
 • nemusíte byť vlastníkom nehnuteľnosti
 • rodičia nebudú vystupovať na úvere
 • financie vám prídu na účet bez potreby dokladovať účel ich použitia
 • pozemok viete kúpiť tzv. v hotovosti
 • viete okamžite riešiť projekt, prípojky a stavebné povolenie

POTOM PREHODÍTE ŤARCHU NA NOVOPOSTAVENÝ DOM

Optimálne po kolaudácii domu si môžete dať vypracovať znalecký posudok a požiadať o zmenu ťarchy, resp. presun záložného práva na váš novopostavený dom. Rodičovská nehnuteľnosť sa stane po presune ťarchy „čistá“ a finálne ostane založený iba váš dom.

Na čo si máte dať pozor a aký je postup?

 • úver musíte riadne splácať
 • budete potrebovať, aby vám znalec vypracoval znalecký posudok na postavený dom
 • následne banku požiadate o presun úveru
 • v závislosti od banky je s touto zmenou spojený poplatok, ktorý bude potreba zaplatiť (v rámci toho, ako vám rodičia pomôžu a ako vám to uľahčí priebeh celej výstavby, je tento poplatok zanedbateľný)
 • po vykonaní zápisu na katastri sa ťarcha presunie na váš nový dom a rodičom ju banka uvoľní

Toľko pre rýchly typ na financovanie domu, pokiaľ aktuálne nevlastníte pozemok a nemáte financie potrebné pre začatie výstavby. Ak však chcete získať prvotné a konkrétnejšie informácie pre váš prípad a ako máte postupovať pri založení rodičovskej alebo inej nehnuteľnosti, napíšte mi po kliknutí na: KONTAKTNÝ FORMULÁR.

DÔLEŽITÝ ČLÁNOK NA ZÁVER

Výstavbu domu a celý postup aj s fotografiami stavby som pre vás napísal v článku, v ktorom rozoberám podrobnejšie, ako to celé funguje – stačí kliknúť TU.

Určite sa tiež pýtajte v komentároch, čo vás zaujíma k danej téme a napríklad aj to, čo by ste ešte potrebovali viac vysvetliť.

"Za viac než 14 rokov praxe, či už v poisťovni alebo v banke, som pracoval s množstvom klientov, ktorí riešili nielen jednoduché, ale aj veľmi zložité prípady. Týmto klientom som ochotne pomohol a so získanými skúsenosťami pomôžem aj vám."
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov