Zabudol som peniaze v bankomate, čo mi príde z banky?

Niekto vám zavolá, ponáhľate sa, ste rozbehaný alebo roztržitý? V tej chvíli si z nepozornosti zabudnete peniaze v bankomate, ktoré sa vám ale už odpočítali z účtu. Odchádzate od bankomatu a keď si spomeniete čo sa stalo, tak bežíte naspäť ku bankomatu, v ktorom s veľkou pravdepodobnosťou už svoju hotovosť nenájdete.

Čo teraz?

STE TEN, ČO PENIAZE ZABUDOL?

Čo robiť, ak sa vám to stane? Ak je pracovný týždeň a vyberali ste pri pobočke, tak hneď na pobočke nahláste, čo sa stalo. Ak je víkend, tak je dobré využiť pobočky najbližšieho nákupného centra, kde je otvorené aj do 21:00 hod. Poradca v banke sa vás vždy opýta základné informácie a vám potom zostáva už iba čakať.

Dostanem peniaze naspäť?
Človeku, ktorý si zabudnuté peniaze z bankomatu zoberie hrozí, že bude riešený políciou, ak takto nájdené peniaze nevráti naspäť do banky.

Ide totižto o bezdôvodné obohatenie a pri vyššej sume, ktorá prevýši hodnotu 266 eur, už ide o trestný čin. Ak má teda daný človek aspoň trochu rozumu, tak sa vám peniaze s veľkou pravdepodobnosťou vrátia.

Dávajte však veľký pozor: Trestné stíhanie hrozí človeku, ktorý našiel peniaze v bankomate iba v prípade, že človek, ktorý si peniaze vyberal, to nahlási polícii a zároveň bol bankomat snímaný kamerou.

STE TEN, ČO PENIAZE NAŠIEL?

Nálezca  peňazí je vždy povinný vrátiť peniaze, ktoré patria niekomu inému, čiže pokiaľ ste peniaze našli, určite ich vráťte.

Banka bude potom čakať, že človek, ktorý si ich zabudol, podá reklamáciu o tom, že si zabudol vybrať peniaze. Na základe času, sumy, identifikácie políciou a ďalších jednoznačných parametrov sa takto vrátené peniaze dostanú naspäť ku klientovi, ktorý ich vyberal.

NAŠIEL SOM PENIAZE V HODNOTE DO 266 EUR A NAD 266 EUR, AKÝ JE ROZDIEL?

Do 266 eur: platí nasledovné pravidlo: ak nájdete a zoberiete peniaze z bankomatu v hodnote do 266 eur a druhý človek to nenahlási banke ani polícii, peniaze od vás nikto nebude pýtať, aj keď to bude zaznamenané na kamerovom zázname.

Určite však peniaze vráťte, pretože aj keby ste našli len pár desiatok eur, pre niekoho môžu tieto peniaze znamenať jedlo na celý mesiac.

Nad 266 eur: Odporúčam vrátiť peniaze do banky, pretože ako sme sa už bavili, v takomto prípade už ide o trestný čin a môžete si poriadne zavariť, ak by ste tak nekonali.

A PREČO SI NEZOBERIE BANKOMAT PENIAZE NASPÄŤ?

V minulosti to fungovalo tak, že keď ste si zvolili výber napr. 400 eur, ale zo sebou ste si zobrali 200 eur (napr. ste ich vytiahli zo stredu všetkých bankoviek, ktoré bankomat vysunul), bankomat zobral peniaze naspäť, ale nevedel čítať ich hodnotu.

A tak sa stalo, že vám banka naspäť pripísala 400 eur, aj keď ste si zobrali 200 eur. Tým pádom mohli rôzni podvodníci veľmi jednoducho okrádať banku a to bez akejkoľvek ujmy.

ČO POTREBUJETE VEDIEŤ NA ZÁVER?

Ak sa nechcete dopustiť trestného činu zatajenia veci alebo priestupku proti majetku, tak nájdené peniaze určite vráťte. Pomôžete človeku, ktorý si ich tam zabudol a vy tak budete môcť byť na seba hrdý, že ste urobili správnu vec. Proste treba mať „chochmes“ a peniaze vrátiť naspäť do banky, aby sa peniaze mohli vrátiť k pôvodnému majiteľovi.

Čo by ste urobili vy, ak by ste našli peniaze v bankomate?

"Za viac než 14 rokov praxe, či už v poisťovni alebo v banke, som pracoval s množstvom klientov, ktorí riešili nielen jednoduché, ale aj veľmi zložité prípady. Týmto klientom som ochotne pomohol a so získanými skúsenosťami pomôžem aj vám."
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov