4 spôsoby ako dofinancovať hypotéku do 100 %

Poďme si rozobrať, aké máte možnosti, ak vám chýbajú financie na dofinancovanie hypotéky do 100 % kúpnej ceny.

Národná banka Slovenska od 1.7.2018 nariadila pre banky uplatňovanie maximálnej výšky hypotéky pre žiadateľa a rovnako zrušila poskytovanie 100 %-ných hypoték.

To postupne viedlo k tomu, že štandardom v dnešnej dobe je, ak získate hypotéku 80%.

Pozitívna správa aj napriek vyššie uvedenej skutočnosti je, že každá „väčšia“ banka má ešte priestor na výnimky do 5 % všetkých poskytnutých úverov. Pre niektorých klientov teda ešte stále existuje šanca získať hypotéku do výšky 90 % z hodnoty nehnuteľnosti.

HYPOTÉKA DO 90 % Z HODNOTY NEHNUTEĽNOSTI

Ak by ste chceli získať dnes už nadštandardnú hypotéku do 90 % hodnoty nehnuteľnosti, je potrebné splniť nasledovné podmienky:

 • najlepšia bonita/rating/hodnotenie ako klienta v danej banke
 • idete kupovať byt
 • nehnuteľnosť kupujete v krajskom meste
 • riešite svoje prvé bývanie a máte do 35 rokov
 • máte vyšší príjem (800 eur+)
 • vaše šance sa zvýšia, ak máte spoludlžníka

ČO ZNAMENÁ POJEM LTV?

Ide o percentuálne vyjadrenie výšky úveru k pomeru vašej nehnuteľnosti.
Ak sa dozviete, že viete „dostať“ LTV 80 %, znamená to, že ak kupujete za 100 000 eur, banka vám vie požičať maximálne 80 000 eur.
Tzv. 80 %-né financovanie. Určite si túto definíciu zapamätajte, pretože je to veľmi dôležité.

20 % VLASTNÝCH ZDROJOV

Pri kúpe bytu, domu alebo pri plánovaní výstavby domu je preto optimálne mať aspoň 20 % vlastných zdrojov, ktoré môžete pri kúpe použiť.

Ak potrebujete získať hypotéku do 100 % kúpnej ceny, máte 4 možnosti. Banka sleduje KÚPNU CENU a ZNALECKÚ HODNOTU. Financovanie 80 % LTV vám banka poskytne z nižšej z hodnôt.

Za spomenutie určite stojí, že pri riešení 90 %-nej hypotéky dávajú banky rôzne prirážky. Pohybujú sa v rozmedzí 0,15 % až 1 %, čo môže výrazným spôsobom navýšiť mesačnú splátku, preto je veľmi dôležitý výber banky.

DOFINCOVANIE DO 100 %

Nižšie sa dočítate 4 spôsoby ako dofinancovať vaše bývanie, ak vám chýbajú financie do 100 %:

 • založenie druhej nehnuteľnosti (napr. rodičovský byt, dom, pozemok)
 • spotrebný úver schválený priamo pri hypotéke (účel kúpa)
 • spotrebný úver
 • stavebný úver/medziúver

Založenie druhej nehnuteľnosti (napr. rodičovský byt, dom, pozemok)

80 % z kúpnej ceny už máte vybavených tým, že ste získali hypotéku. Teraz potrebujete ešte 20 %. Založenie rodičovskej alebo inej nehnuteľnosti je najviac pohodlný spôsob ako dofinancovať hypotéku do 100 %. Pri tomto variante je veľmi dôležité si s rodičmi odkomunikovať celý postup, čo to pre nich znamená a dokedy bude ich nehnuteľnosť zaťažená úverom.

Tu sú dôležité tieto tri veci:

 • môže ísť o rodičovský byt, dom alebo pozemok
 • nemusíte byť vlastníkom nehnuteľnosti
 • rodičia nebudú vystupovať na úvere

Spotrebný úver schválený priamo pri hypotéke (účel kúpa)

Najoptimálnejšia možnosť čo sa týka dofinancovania. Úroky sa hýbu bezkonkurenčne od 3 % do 5 % na maximálnu dobu 8 rokov. Tento typ úveru je možné získať iba pri poskytnutí hypotéky. Výška úveru závisí od čistého príjmu klienta.

Spotrebný úver

Nevýhoda klasického spotrebného úveru je vyššia úroková sadzba. Pri vyššej sume dofinancovania ide o radikálne navýšenie mesačných výdavkov.

Stavebný úver/medziúver

U klientov menej obľúbeným, ale pritom „záchranný“ typ úveru je stavebný úver alebo medziúver. Veľká výhoda je možnosť nastaviť dĺžku lehoty splácania z 8 rokov na 20 rokov (pri dvoch žiadateľoch až na 25-30 rokov). Pri tejto dĺžke splácania je preplatenie na úrokoch oveľa vyššie ako pri klasickom spotrebnom úvere, ale mesačná splátke je na minime.

Len pre porovnanie prikladám výšku splátok pri úvere na 8 rokov a na 20 rokov:

Spotrebný úver: 25 000 eur, 8 rokov, úrok 6 % = splátka 328,54 eur
Stavebný úver: 25 000 eur, 20 rokov, úrok 6 % = splátka 171,11 eur

To boli štyri spôsoby, ktoré môžete použiť pri dofinancovaní. Ak chcete získať prvotné informácie, ako môžete aj vy dostať 90 %-né financovanie, prípadne vybaviť všetko potrebné pre získanie až 100 %-nej hypotéky, kliknite na: KONTAKTNÝ FORMULÁR.

Určite sa tiež pýtajte v komentároch, čo vás zaujíma k danej téme a napríklad aj to, čo by ste ešte potrebovali viac vysvetliť.

"Za viac než 14 rokov praxe, či už v poisťovni alebo v banke, som pracoval s množstvom klientov, ktorí riešili nielen jednoduché, ale aj veľmi zložité prípady. Týmto klientom som ochotne pomohol a so získanými skúsenosťami pomôžem aj vám."
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov