Úverový register – to prečo?

…sa môžete opýtať, keď ste zrazu na čiernej listine a neviete prečo, a čo sa vlastne stalo. V nasledujúcich riadkoch zistíte čo sa mohlo alebo len môže stať.

Na začiatok by som vás chcel informovať, že výmaz z úverového registra nie je možný. Výmaz alebo oprava údajov v registri sú možné len v opodstatnených prípadoch.

ČO JE TO ÚVEROVÝ REGISTER?

Najjednoduchšie povedané: je to register bánk, nebankoviek, leasingových a splátkových spoločností. Tieto spoločnosti si všetky ‚‚potrebné‘‘ informácie vymieňajú navzájom. Bankový register vytvorili tri najsilnejšie banky a nebankový register 8 najsilnejších leasingových a splátkových spoločností.

 ČO ÚVEROVÝ REGISTER SLEDUJE?

 • pozitívne a negatívne informácie
 • históriu posledných 5 rokov, či už po ukončení úveru, od poslednej žiadosti o úver alebo od poslednej splátky
 • meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto narodenia a adresu
 • vystupovanie na zmluve: dlžník, spoludlžník, ručiteľ
 • každú podanú žiadosť o úver
 • schválený úver, zamietnutý úver, otvorenú žiadosť o úver, odvolanú žiadosť o úver
 • sledované produkty: hypotekárny úver, spotrebný úver, povolené prečerpanie, kreditná karta, leasing, tovar na splátky, splátka telefónu cez operátora
 • bonitu klienta na základe platobnej disciplíny každý jeden deň
 • typ úveru, výšku splátky, splatnosť úveru, mimoriadne splátky do úverov
 • počet mesiacov a dní bez omeškania, počet dní omeškania, výšku omeškanej splátky
 • názov spoločnosti, v ktorej sa podala žiadosť o úver
 • v niektorých prípadoch aj spôsob platby záväzku a hodnotu nehnuteľnosti

AKO MI VZNIKNE ZÁPIS V ÚVEROVOM REGISTRI?

Podpísaním žiadosti o úver a dopytom do registra, kde podpisom súhlasíte aby sa vykonal zápis do bankového a nebankového registra + sa zároveň overuje príjem v sociálnej poisťovni (+ zdravotná poisťovňa, daňový úrad a ďalšie informačné systémy).

Negatívny záznam vznikne pri omeškaní: aj jeden deň a aj jeden cent.

Keďže veľká skupina klientov si nastavuje splátku okolo 20. dňa v mesiaci, tak je veľká pravdepodobnosť, že pri aj menšom omeškaní vznikne zápis v registri.

Poznáme 3 druhy záznamu:

 • aktuálne splácanie/omeškanie
 • splácanie/omeškanie do 2 rokov
 • splácanie/omeškanie do 5 rokov

RADY:

Nepodpisujte žiadosť o úver v každej banke, vyberte si maximálne dve alebo tri pre porovnanie a keď si vyberiete najlepšiu ponuku, tak je potrebné v ostatných bankách žiadosť odvolať alebo ukončiť.

Každá spoločnosť vidí, či bol úver: schválený alebo zamietnutý.
Spoločnosti pri schvaľovaní úverov nevidia a nepoznajú dôvod zamietnutia. Môže to byť príjem, veľa záväzkov, neakceptovateľná nehnuteľnosť, nepostačujúci príjem, chyba pracovníka v banke alebo spoločnosti.

V praxi sa stretávam, že podaná žiadosť, v ktorej sa nepokračovalo sa ukončila ako: ÚVER ZAMIETNUTÝ.

ČO MÁM UROBIŤ, ABY SOM NEBOL NA ČIERNEJ LISTINE?

Ak riešim žiadosť o úver vo viacerých bankách a rozhodnem sa pre najlepšiu ponuku, netreba zabudnúť v ostatných bankách ukončiť žiadosť a žiadať o odvolanie/ukončenie/stornovanie žiadosti, ktorá bola iba informačná.

ÚVEROVÝ REGISTER neeviduje dôvod zamietnutia a zároveň každá banka individuálne pozerá na to ako dlho bolo omeškanie a o aký typ úveru ide.

AKO DLHO SA SLEDUJE HISTÓRIA V ÚVEROVOM REGISTRI?

V zmysle platnej legislatívy sú dáta evidované a uchovávané v bankovom registri počas celej doby existencie kontraktu a 5 rokov od ich ukončenia.

AJ ZA JEDEN DEŇ OMEŠKANIA BUDEM MAŤ NEGATÍVNY ZÁPIS V REGISTRI AKO NEPLATIČ?

Údaje sú štandardne aktualizované každý mesiac, od 20. do 30. dňa, takže omeškanie môže byť aj jeden deň.

ČO TO ZNAMENÁ, KEĎ BUDEM EVIDOVANÝ NA ‚‚ČIERNEJ LISTENE?‘‘

Keď budete mať negatívny záznam v úverom registri hrozia dve veci.
Prvá je: nový úver nezískate vôbec.
Druhá vec: pri schválení úveru Vám banka pripočíta prirážku k úrokovej sadzbe, čo vedie k nevýhodnejšiemu úveru, a tým ho viac preplatíte.

MÔŽEM POŽIADAŤ O VÝMAZ Z ÚVEROVÉHO REGISTRA?

Ako som spomínal, pri chybnom údaji v registri je potrebné riešiť výmaz v danej spoločnosti.
Ak neviete, o ktorú spoločnosť ide, je potrebné požiadať daný register cez písomnú žiadosť, ktorú nájdete na stránke úverového registra (www odkazy pre správnu žiadosť nájdete nižšie).
Register a príslušná spoločnosť budú komunikovať a do 30 dní dostanete odpoveď – či už o oprave alebo výmaze.

AKO ZÍSKAM VÝPIS Z ÚVEROVÉHO REGISTRA ALEBO AKO PODAŤ REKLAMÁCIU?

Výpis z úverového registra získate spísaním žiadosti, osobitne pre bankový a nebankový register, t.j. aj dva poplatky.

Webové stránky registrov:
– web bankového registra: kliknite TU
– web nebankového registra: kliknite TU

Žiadosť o ON-LINE výpis je spoplatnený sumou 8 EUR:
– registrácia a vyžiadanie výpisu: kliknite TU

Žiadosť o výpis je spoplatnený sumou 14 EUR + poštovné. Tento výpis je klientovi doručený do 5 pracovných dní:
– štandardný výpis bankový: kliknite TU
– štandardný výpis nebankový: kliknite TU

Žiadosť o opravu:
– bankový register: sbcb@sbcb.sk, +421 2 5920 7584
nebankový register: nbcb@nbcb.sk, +421 2 5920 7584

Plnomocenstvo:
– bankový register: kliknite TU
nebankový register: kliknite TU

AK MÁTE PROBLÉM SO ZÍSKANÍM ÚVERU, NAPÍŠTE MI: KLIKNUTÍM TU

Ak by ste mali nejakú otázku, môžete ju napísať nižšie do komentáru.
Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho medzi svojich priateľov a známych, a spolu pomôžeme všetkým lepšie sa starať o svoje financie.

"Za viac než 14 rokov praxe, či už v poisťovni alebo v banke, som pracoval s množstvom klientov, ktorí riešili nielen jednoduché, ale aj veľmi zložité prípady. Týmto klientom som ochotne pomohol a so získanými skúsenosťami pomôžem aj vám."
Komentáre
 1. Iveta píše:

  Dobrý deň
  Chcem sa len spýtať či môžem požiadať o vymaz z úverového registra ak som prešla v septembri 2018 osobným bankrotom
  Som s manželom riadne zamestnaná a potrebovali by sme úver v hodnote 3000€ na kúpu autá. Manžel potrebuje do práce ale nikde nám nechcú ešte dať
  Inak sme už neplánovali žiaden úver ale nedokážeme si našetriť a staré už odchádza A viem že ešte mame čas do septembra len sa informujem

 2. Pekný deň prajem,
  tak ako som spomínal hneď v úvode v článku, výmaz z úverového registra nie je možný. Ak máte od správcu bankrotu odsúhlasené, že viete žiadať o nový úver, tak v tom prípade je potrebné si vyžiadať výpis z bankového a nebankového registra, v ktorom si viete skontrolovať prípadné negatívne zápisy alebo viete kedy Vám ubehne lehota 5 rokov, po ktorých bude úverový register v poriadku + viete vylúčiť banky, ktoré mali informáciu o vedení osobného bankrotu.

 3. Vladimir píše:

  Dobrý večer, chcem sa opýtať, keďže som stavkoval cez mobil a vkladal som si tam peniaze z účtu,ako dlho potrvá aby mi schválili úver.Dakujem.

  • Pekný deň prajem, hazardné hry nemajú vplyv na úverový register. Banka má pri schvaľovaní nulovú toleranciu pri prichádzajúcih a odchádzajúcich transakciách, ktoré pochádzajú z hazardu. Ideálne vyskúšať inú banku, kde nemáte účet alebo v banke kde to chcete riešiť by som počkal min. 6 mesiacov od poslednej transakcie.

   • Alex píše:

    Dobrý deň, mám rovnaký problém, keďže som mal svojho času účet v stávkovej kancelárii. Myslíte, že 6 mesiacov od poslednej transakcie je dostatočne dlhý čas? Chcel by som požiadať o úver konkrétne v Prima banke, neviem akú dlhú dobu musím počkať?

    • Pekný deň prajem, hazardné hry nemajú vplyv na úverový register. Banka má pri schvaľovaní nulovú toleranciu pri prichádzajúcih a odchádzajúcich transakciách, ktoré pochádzajú z hazardu. Ideálne vyskúšať inú banku, kde nemáte účet alebo v banke kde to chcete riešiť by som počkal min. 6 mesiacov od poslednej transakcie.
     Ak požiadate o úver v inej banke, môžete požiadať hneď, netreba čakať. Za predpokladu, že nie sú v úverovom registri iné negatívne informácie.

 4. Vladimir píše:

  Pekný deň prajem a ďakujem za odpoveď.Ja som si myslel že je to kvôli tomu stavkovaniu nakoľko som to našiel medzi tými 31dovodmi.V banke mi povedali ze mi ju nemôžu dat z interných dovodou a neviem presne co tým mysleli.Mozte mi prosím k tomu ešte niečo povedať.Dakujem.

  • ak ste mali zamietnutý úver v banke, kde ste mali transakcie z hazardu, tak ako som napísal – banka má pri schvaľovaní nulovú toleranciu pri prichádzajúcih a odchádzajúcich transakciách. Každá takáto žiadosť o úver bude zamietnutá.

 5. Iveta Bírová píše:

  Dobrý deň, potrebujem pomoc. Mám v úverovom registri dajaké neschválené pôžičky od nebankoviek. Ako mám postupovať aby sa trieto neschválené veci dostali preč. Na koho sa mám obrátiť ako mám postupovať . Syn potrebuje aby som ručila a kedže svietim v banke , že vraj som si viackrát požiadala o pôžičku ale nemám nič schválené ale figuruje to tam. Potrebujem to dostať preč. Som v časovej tiesni. Neviem ako dalej . Prosím o radu

  • Pekný deň prajem, neschválené/zamietnuté žiadosti sa nedajú ‚‚dať preč‘‘ keďže ich bude úverový register evidovať 5 rokov – rovnako sa viete tieto a ďalšie informácie dočítať aj v článku vyššie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov