31 dôvodov zamietnutia hypoték a úverov

Dnes sa zameriame na veľmi dôležitú tému, ktorá vám prezradí, z akých dôvodov ani vy nemusíte dostať hypotéku alebo úver, tak čítajte veľmi pozorne, na čo si máte dať pozor.

Pri schvaľovacom procese hypoték a úverov vstupuje do žiadosti veľa rôznych informácií, ktoré už ovplyvniť nevieme.

Ak však máte kvalitného finančného sprostredkovateľa (finančného poradcu), ktorý vám pomôže dôsledne spísať žiadosť, môžete zaručene znížiť pravdepodobnosť, že by ste museli zažiť niektorý z 31 dôvodov zamietnutia, s ktorými som sa stretol počas svojej praxe.

Následne je počas využívania úverových produktov veľmi dôležité dodržiavať splátkový kalendár a úverové podmienky úveru.

Chcel by som ešte spomenúť, že každý vymenovaný dôvod nie je vždy jediným bodom zamietnutia, ale väčšinou ide o kombináciu viacerých dôvodov, ktoré spomínam nižšie.

DÔVODY ZAMIETNUTIA:

  1. Ne-povolené prečerpanie
    Vzniká vtedy, ak neuhradíte úroky na konci mesiaca alebo nepovolene prečerpáte účet z dôvodu zaúčtovania bezkontaktných platieb a poplatkov banky.
  2. Neuhradenie kreditnej karty včas
    Máte ho vtedy, pokiaľ neuhradíte tzv. minimálnu splátku pre fungovanie karty.
  3. Aktuálne omeškanie na úveroch
    Úver nedostanete, pokiaľ máte omeškanie na účte, kreditke, na spotrebnom alebo hypotekárnom úvere, ak žiadate o nový úver.
  4. Omeškanie v úverovom registri za posledné 2 roky
    Ide o tzv. úverovú delikvenciu, ktorú banka môže alebo nemusí akceptovať. V lepšom prípade vám k prípadnému schválenému úveru banka pripočíta percentuálnu rizikovú prirážku.
  5. Omeškanie v úverovom registri za posledných 5 rokov
    Platí to isté, čo v bode č. 4.
  6. Zosplatnený úver v minulosti
    Ak neuhradíte viaceré splátky aktuálneho úveru, tak si môže banka nárokovať zosplatnenie úveru čo v praxi znamená, že je potrebné uhradiť celú dlžnú sumu. V takomto prípade ide o najhorší stav úveru v úverovom registri a úver definitívne nedostanete.
  7. Reštrukturalizácia úveru
    S reštrukturalizáciou sa stretnete vtedy, ak si znížite alebo odložíte splátky, prípadne predĺžite splatnosť úveru z dôvodu PN, straty zamestnania, úmrtia partnera alebo aj pri narodení dieťaťa.
  8. Exekúcie
    Ak aktuálne máte zrážky zo mzdy, prípadne vám bol v minulosti blokovaný účet, úver vám zamietnu z dôvodu exekúcií. Pamätajte, že toto sa dá skontrolovať ďaleko do minulosti.
  9. Zamietnuté úvery v úverovom registri
    Pokiaľ pri vybavovaní úveru zvolíte nesprávnu banku alebo nebankovku, môže to spôsobiť, že vašu žiadosť neschváli žiadna spoločnosť.
  10. Veľa aktuálnych splácaných úverov a veľké mesačné splátky
    Aj veľa splácaných úverov alebo vysoké mesačné splátky môžu byť dôvodom k zamietnutiu alebo zníženiu požadovanej sumy. Navyše nemusíte „byť v suchu“ ani pri vyššom príjme a vysokom zabezpečení nehnuteľnosťou.
  11. Viacero otvorených žiadostí o úver
    Tu vám určite odporúčam zvoliť 2-3 ponuky, pretože viac žiadostí o úver má negatívny vplyv pri schvaľovaní úveru.
  12. Mladý klient
    Ak ste mladý klient v kombinácii veku 18 rokov a príjmu 6 mesiacov, nemusí to akceptovať každá banka.
  13. Príjem 3 – 6 mesiacov
    Ak máte príjem len 3 – 6 mesiacov, nemusí to postačovať schvaľovateľovi na schválenie úveru. Aktuálne existujú dve banky, ktoré vedia akceptovať aj taký pracovný pomer, ktorý trvá len 3 mesiace.
  14. V každej žiadosti sa uvádzajú iné osobné údaje
    Áno, stáva sa aj to, že klienti uvádzajú v rôznych žiadostiach rôzne údaje. V jednej žiadosti slobodný, v inej rozvedený, v ďalšej bývanie v nájme, potom u rodičov. Tiež napr. doba určitá a v ďalšej žiadosti doba neurčitá. Vyhnite sa tomu a vždy uveďte pravdivé údaje.
  15. Tipovanie cez účet
    Ďalej neodporúčam, aby mal klient v hlavnej banke platby alebo príjmy zo stávkových kancelárií.
  16. Nastavený príjem
    Ak si umelo vytvoríte príjem len preto, aby ste vedeli získať potrebný úver, zamietnu vám ho práve z tohto dôvodu.
  17. Odklad splátok LEX KORONA
    Aj keď to zákon povoľuje, banky na vás môžu z talónu vytiahnuť zamietnutie úveru z dôvodu ktorý bude znieť: „zamietnutie úveru z interných dôvodov“
  18. Neakceptovateľný príjem
    Budete sa tiež zbytočne snažiť o úver, ak máte príjem z diét v prípade, kedy banka tento príjem neakceptuje.
  19. Nedostatočná výška príjmu
    Väčšinou sa vám to môže stať pri spotrebných úveroch, kde nie je možné vyriešiť ani minimálne navýšenie úveru kvôli nedostatočnému príjmu.
  20. Problém s odvodmi do sociálnej poisťovne
    Ide o situáciu, kedy sa neskoro registrujete ako zamestnanec do poisťovne alebo neskoro uhradíte odvody.
  21. Neakceptovateľný zamestnávateľ
    Úver vám môžu zamietnuť dokonca aj vtedy, ak je váš zamestnávateľ v danej spoločnosti vedený ako rizikový alebo neakceptovateľný.
  22. Nesprávne vyplnená žiadosť o úver
    O úver môžete prísť aj z neznalosti metodiky spisovania žiadosti a schvaľovania, čo môže v lepšom prípade zapríčiniť spomalenie procesu a v horšom až zamietnutie úveru.
  23. Neakceptovateľná nehnuteľnosť
    Chýba vám stavebné povolenie, prístupová cesta, máte neakceptovateľné ťarchy na liste vlastníctva alebo zníženú znaleckú hodnotu bankou?
  24. Problémový kupujúci
    Aj kupujúci môže prispieť k zamietnutiu, ak má v banke zlú bonitu, omeškania na úveroch alebo exekúcie.
  25. Problémový spoludlžník alebo ručiteľ
    V tomto prípade pripadá do úvahy každý jeden z týchto 30 dôvodov.
  26. Pracovná zmluva na dobu určitú
    Problém je aj vtedy, ak máte krátku dobu zamestnania, prípadne vám o pár mesiacov končí dobá určitá.
  27. Práca cez personálnu agentúru
    Tu je veľmi dôležité to, ako dlho vám trvá pracovný pomer, kedy vám končí doba určitá, či vie agentúra vydať doklad o predĺžení pomeru a aká je vaša pracovná pozícia.
  28. Pracovný pomer v zahraničí
    Ak máte krátku dobu pracovného pomeru, prípadne príjem v inej mene ako EURO.
  29. Nepriznanie všetkých nezaopatrených detí
    Ak vás napadne nezaopatrené deti nepriznať, tak pamätajte, že tento údaj je možné zistiť potvrdením príjmu od zamestnávateľa, z daňového priznania alebo z výpisu osobného účtu, vďaka čomu vám úver môže byť zamietnutý.
  30. Vysoké hotovostné výbery z bankomatu v nočných hodinách
    Aj toto môže byť dôvodom pre zamietnutie úveru, najviac však pri rizikovejších klientoch. Ide napr. o výberu z bankomatu v nočných hodinách vo výškach: -100 eur, – 50 eur, – 200 eur, – 50 eur a pod.
  31. Prehodnotenie schváleného úveru
    Potrebujete po schválení riešiť vyšší úver alebo iné podmienky ? Ak sa do žiadosti pridá spoludlžník alebo nové podklady, môže sa zrušiť prvotné stanovisko „schválené“ a úver už nemusíte dostať.

PROBLÉMY S ÚVEROVÝM REGISTEROM

Ak ste pri žiadosti o úver zistili, že sa stala chyba, prípadne neviete, čo v registri pod vašim meno figuruje a čo je potrebné urobiť, dozviete sa to v mojom článku KLIKNUTÍM TU.

SLUŽBA FINANČNÉHO SPROSTREDKOVATEĽA

Možno vás teraz napadá niečo ako: „A kto mi s tým pomôže?“ alebo „Existuje nejaká pridaná hodnota finančného poradcu pri vybavovaní úveru?“

Pamätajte, že pri jednotlivých úverových prípadoch, územnej lokality, príjme musí finančný poradca poznať:

  • prechodnosť klienta
  • metodiku bánk a spoločností
  • procesy žiadostí, dokumentov a katastra

a mal by:

  • brať prácu finančného poradcu seriózne
  • byť odborník a vedel analyzovať každý jeden úverový prípad
  • myslieť na klienta a nie na svoj zisk
  • tu byť pre svojho klienta aj pri následnom servise zmluvy

Iba v takom prípade vám môže najlepšie pomôcť tak, aby ste úver dostali.

A mimochodom, máte podobné skúsenosti so zamietnutím úveru? Napíšte o tom do komentárov a tiež aj v prípade, ak vám niektorý z bodov nie je úplne jasný.

"Za viac než 15 rokov praxe, či už v poisťovni alebo v banke, som pracoval s množstvom klientov, ktorí riešili nielen jednoduché, ale aj veľmi zložité prípady. Týmto klientom som ochotne pomohol a so získanými skúsenosťami pomôžem aj vám."
Komentáre
  1. Ja som žiadal už 2krát uvádzal som správne udaje nemám exekúcie a neschvalili mi to . A dôvod nikto nevie a ja tiež už som z toho debil a nikto mi to nevie vysvetliť

  2. Pekný deň prajem, v banke Vám povedia dôvod zamietnutia úveru. Prvý krok je zistiť, či je všetko v poriadku v úverovom registri (v bankovom aj v nebankovom) a následne, či ste si vybrali správnu banku/banky podľa metodiky na základe všetkých vstupných údajov. Napíšte mi e-mail a môžeme sa na to spoločne pozrieť.

  3. Patrik ziga píše:

    Dobří den bol som na Raiffeisen. A povedali že som zamietnutá chcel bit som zobrať pôžičku a nikto mi nedavaju čo mám teraz robiť daj mi vedte

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov