Ako správne nastaviť poistenie pre dieťa?

Narodilo sa vám dieťa alebo by ste chceli jednoducho poistiť svoje dieťa a rozmýšľate, čo by malo byť v životnej poistke kryté?

UVEDOMENIE NA ZAČIATOK

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, aké je to najlepšie životné poistenie pre dieťa? Neviem, ako veľmi vás to prekvapí, ale to najlepšie poistenie pre dieťa je poistený rodič. Priorita je v prvom rade životné poistenie rodičov, ktorí sú živitelia rodiny.

Životné poistenie pre dieťa by sme mohli nazvať doplnkom v poistke otca alebo matky. Poistenie dieťaťa kryje riziká, ktoré sú hlavne spojené so starostlivosťou v domácej liečbe alebo pokrýva liečebné náklady, ktoré zdravotná poisťovňa neprepláca v plnej výške.

Finanční poradcovia vám môžu chcieť uzatvoriť investičné životné poistenie, s tým, že ‚‚získate‘‘ takpovediac ‚‚zázračné‘‘ poistenie, na konci ktorého dostanete nasporenú sumu peňazí. Bohužiaľ, kombinácia poistenia a sporenia je najhorší produkt na slovenskom trhu, ale poradcovia ho často zvyknú uzatvárať za účelom svojho zisku. O tom, ale viac info na konci článku.

Hlavný význam detského poistenia je vykrytie zníženého príjmu a lepšie zvládnutie finančných problémov VÁS-rodičov, ktorí musia byť s dieťaťom doma.

Ďalšie bohužiaľ je, že sa u klientov pravidelne stretávam s tým, že dieťa má uzatvorené krytie smrti. Keď toto vidím v zmluve, považujem to naozaj za morbídne a keď si prejdem s klientmi podrobnosti, sami uznajú, že čo to vlastne platili?!?

Keďže dieťa nemá príjem, je potrebné ho poistiť na iné dôležité riziká ako:

 1. závažné choroby
 2. denné odškodné následkom úrazu
 3. trvalé následky úrazu
 4. hospitalizácia z dôvodu úrazu a/alebo choroby
 5. všetky ostatné pripoistenia

ČO JE DÔLEŽITÉ?

Mesačne vychádza detská poistka od 4-10 eur v závislosti od výšky poistných súm. Rozumným riešením je pridanie detí do jednej spoločnej zmluvy, vďaka čomu môžete získať zľavy na mesačnej platbe.

Dôležité je si uvedomiť, že ak máte vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu a ste poistený ako rodič, tak dieťa až tak nevyhnutne poistenie nepotrebuje.

ALE, ak nemáte poistenie vy a niečo sa vám stane, pocíti to dieťa a aj vlastne celá rodina. Deti sú závislé od vášho príjmu.

ZÁVAŽNÉ CHOROBY

Toto poistenie absentuje vo veľkom množstve poistných zmlúv a pritom je najdôležitejšie.

Zdravotná poisťovňa neprepláca všetky náklady pri diagnostikovaní závažnej choroby, s ktorou sú spojené ďalšie liečebné náklady. Odporúčam zvážiť krytie závažných a kritických chorôb.

Financie z poistky nám kryjú dočasne nižší príjem počas choroby dieťaťa, ale tiež nám vedia udržať aj životný štandard. Závažné ochorenie je spojené s viacnásobnými hospitalizáciami a cestovaním.

DENNÉ ODŠKODNÉ NÁSLEDKOM ÚRAZU

Výška denného krytia závisí od príjmu rodičov, odporúčam 8-10 eur / denne. Sú to financie pre rodiča, ktorý musí byť na OČR-ke.

V prípade, že máte dostatočne veľkú finančnú rezervu, napr. na 12 mesiacov, môžete peniaze namiesto do poistky, vkladať ďalej na finančnú rezervu a denné odškodné nezvoliť.

Počas liečenia úrazu je potrebné ostať doma s dieťaťom a sprevádzať ho pri vyšetreniach a rehabilitáciách, čo môže znamenať dlhodobý výpadok príjmu. Financie z poistky potom môžete použiť na náklady s liečbou, rehabilitáciou alebo čo bude potrebné uhradiť v súvislosti s úrazom.

Poisťovne ponúkajú aj rôzne krytie úrazov a zlomenín. Osobne však volím vždy krytie väčších úrazoch, ktoré sa liečia dlhodobejšie, pretože malé úrazy sa dajú finančne zvládnuť.

Krytie denného odškodného je väčšinou možné nastaviť od 8. alebo 22. dňa liečenia. Poistné plnenie vám potom bude vyplatené spätne od 1. dňa.

TRVALÉ NÁSLEDKY ÚRAZU

Toto poistenie nám kryje trvalé následky po úraze alebo po inom telesnom poškodení. V tomto prípade vám poisťovňa štandardne vyplatí poistné plnenie po 12 mesiacoch od úrazu, kedy nastáva ustálenie zdravotného stavu. Jednotlivé úrazy sa sčítavajú do finálneho trvalého poškodenia.

Typy trvalých následkov:

 • zníženie hybnosti alebo funkčnosti
 • strata končatiny
 • popáleniny

Nastavenie poistenia v prípade trvalých následkov úrazu:

 • s plnením od 0,01 %, od 1 %, od 10 %, od 20 %, od 50 %
 • progresívne plnenie až do 800 %
 • lineárne plnenie
 • jednorazové plnenie

HOSPITALIZÁCIA V NEMOCNICI

Dnes aj pri vážnom úraze pošlú človeka z nemocnice po 3 dňoch domov, takže skôr ide o doplnkové poistenie v zmluve. Pri ťažkých prípadoch môže napr. krytie 10 eur / denne veľmi pomôcť a má zmysel.

VŠETKY OSTATNÉ PRIPOISTENIA

Nižšie nájdete zoznam ďalších pripoistení, ktoré si môžete uzatvoriť:

 • chirurgický zákrok z dôvodu úrazu alebo choroby
 • ošetrovné
 • sirotský dôchodok
 • zlomeniny
 • oslobodenie od platenia pri trvalej invalidite
 • asistenčné služby (medicínska asistencia)

ZDRAVOTNÝ DOTAZNÍK

Každá poistná zmluva obsahuje časť: zdravotný dotazník.

V zdravotnom dotazníku je potrebné odpovedať pravdivo a nezahmlievať skutočnosti. To je veľmi dôležité vedieť, pretože poisťovňa si dokáže aj spätne overiť zdravotný stav dieťaťa a následne vám môže poistné plnenie zamietnuť.

Rátajte tiež s tým, že vo všeobecnosti na to, čo má už dieťa raz v zdravotnej karte, poistné plnenie od poisťovne nedostanete.

POISTENIE OSOBITNE, SPORENIE OSOBITNE

Ako som písal na začiatku článku, neodporúčam zvoliť kombináciu poistenia a sporenia. Aby ste sa o tom dozvedeli potrebné info a teda prečo nesporiť pre dieťa v životnej poistke, prečítajte si viac kliknutím TU.

Ak by ste chceli dieťaťu niečo nasporiť, napr. do 18-ky alebo do 25-ky formou investovania – môžete po zadaní pár základných informácií získať výpočet kliknutím TU.

Ak by ste sa potrebovali zistiť podrobnejšie informácie o jednotlivých rizikách životného poistenia, stačí kliknúť TU.

Ak by ste potrebovali poradiť s nastavením životného poistenia pre dieťa alebo skontrolovať aktuálne poistenie, môžete ma v tejto súvislosti kontaktovať kliknutím TU.

"Za viac než 14 rokov praxe, či už v poisťovni alebo v banke, som pracoval s množstvom klientov, ktorí riešili nielen jednoduché, ale aj veľmi zložité prípady. Týmto klientom som ochotne pomohol a so získanými skúsenosťami pomôžem aj vám."
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov