AKO SPRÁVNE NASTAVIŤ POISTENIE PRE DIEŤA?

Narodilo sa vám dieťa alebo by ste chceli jednoducho poistiť svoje dieťa a rozmýšľate, čo by malo byť v životnej poistke kryté?

UVEDOMENIE NA ZAČIATOK

Najlepšie životné poistenie pre dieťa? – je poistený rodič. Priorita je životné poistenie rodičov, ktorí sú živitelia rodiny.

Životné poistenie pre dieťa by sme mohli nazvať doplnkom v poistke otca alebo matky. Poistenie dieťaťa kryje riziká, ktoré sú hlavne spojené so starostlivosťou v domácej liečbe alebo pokrýva liečebné náklady, ktoré zdravotná poisťovňa neprepláca v plnej výške.

Finanční poradcovia vám môžu chcieť uzatvoriť investičné životné poistenie, s tým, že ‚‚získate‘‘ poistenie a na konci dostanete nasporenú sumu peňazí. Kombinácia poistenia a sporenia je najhorší produkt na slovenskom trhu. Na konci článku nájdete viac informácií.

Hlavný význam detského poistenia je vykrytie zníženého príjmu a lepšie zvládnutie finančných problémov VÁS-rodičov, ktorí musia byť s dieťaťom doma.

U klientov sa pravidelne stretávam s tým, že dieťa má uzatvorené krytie smrti. Keď toto vidím v zmluve, považujem to naozaj za morbídne a keď si prejdem s klientmi podrobnosti, sami uznajú, že čo to vlastne platili?!?

Keďže dieťa nemá príjem, je potrebné ho poistiť na iné dôležité riziká ako:

 1. závažné choroby
 2. denné odškodné následkom úrazu
 3. trvalé následky úrazu
 4. hospitalizácia z dôvodu úrazu a/alebo choroby
 5. všetky ostatné pripoistenia

ČO JE DÔLEŽITÉ?

Mesačne vychádza detská poistka od 4-10 eur v závislosti od výšky poistných súm. Rozumným riešením je pridanie detí do jednej spoločnej zmluvy, a tak je možné získať zľavy na mesačnej platbe.

Treba si uvedomiť, že ak máte vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, ste poistený ako rodič, dieťa až tak nevyhnutne poistenie nepotrebuje.

ALE, ak nemáte poistenie vy, a niečo sa vám stane, pocíti to dieťa a aj vlastne celá rodina. Deti sú závislé od vášho príjmu.

ZÁVAŽNÉ CHOROBY

Toto poistenie absentuje vo veľkom množstve poistných zmlúv a pritom je najdôležitejšie.

Zdravotná poisťovňa neprepláca všetky náklady pri diagnostikovaní závažnej choroby, s ktorou sú spojené ďalšie liečebné náklady. Odporúčam zvážiť krytie závažných a kritických chorôb.

Pointou je, že financie z poistky nám kryjú dočasne nižší príjem počas choroby dieťaťa, ale tiež nám vedia udržať aj životný štandard. Závažné ochorenie je spojené s viacnásobnými hospitalizáciami a cestovaním.

DENNÉ ODŠKODNÉ NÁSLEDKOM ÚRAZU

Výška denného krytia závisí od príjmu rodičov, odporúčam 8-10 eur / denne. Sú to financie pre rodiča, ktorý musí byť na OČR-ke.

V prípade, že máte dostatočne veľkú finančnú rezervu, napr. na 12 mesiacov, môžete peniaze namiesto do poistky, vkladať ďalej na finančnú rezervu a denné odškodné nezvoliť.

Počas liečenia úrazu je potrebné ostať doma s dieťaťom a sprevádzať ho pri vyšetreniach a rehabilitáciach, čo môže znamenať dlhodobejší výpadok príjmu. Financie z poistky sa dajú použiť na náklady s liečbou, rehabilitáciou alebo čo bude potrebné uhradiť v súvislosti s úrazom.

Poisťovne ponúkajú aj rôzne krytie úrazov a zlomenín. Volím vždy krytie väčších úrazoch, ktoré sa liečia dlhodobejšie, veď malé úrazy sa dajú finančne zvládnuť.

Krytie denného odškodného je väčšinou možné nastaviť od 8. alebo 22. dňa liečenia. Poistné plnenie sa vypláca spätne od 1.dňa.

TRVALÉ NÁSLEDKY ÚRAZU

Toto poistenie nám kryje trvalé následky po úraze alebo po inom telesnom poškodení. V tomto prípade vám poisťovňa štandardne vyplatí poistné plnenie po 12 mesiacoch od úrazu, kedy nastáva ustálenie zdravotného stavu. Jednotlivé úrazy sa sčítavajú do finálneho trvalého poškodenia.

Typy trvalých následkov:

 • zníženie hybnosti alebo funkčnosti
 • strata končatiny
 • popáleniny

Nastavenie poistenia v prípade trvalých následkov úrazu:

 • s plnením od 0,01 %, od 1 %, od 10 %, od 20 %, od 50 %
 • progresívne plnenie až do 800 %
 • linárne plnenie
 • jednorazové plnenie

HOSPITALIZÁCIA V NEMOCNICI

Dnes aj pri vážnom úraze pošlú človeka z nemocnice po 3 dňoch domov, takže skôr ide o doplnkové poistenie v zmluve. Pri ťažkých prípadoch môže napr. krytie 10 eur / denne veľmi pomôcť a má zmysel.

VŠETKY OSTATNÉ PRIPOISTENIA

Nižšie nájdete zoznam ďalších pripoistení, ktoré si môžete uzatvoriť:

 • chirurgický zákrok z dôvodu úrazu alebo choroby
 • ošetrovné
 • sirotský dôchodok
 • zlomeniny
 • oslobodenie od platenia pri trvalej invalidite
 • asistenčné služby (medicínska asistencia)

ZDRAVOTNÝ DOTAZNÍK

Každá poistná zmluva obsahuje časť: zdravotný dotazník.

V zdravotnom dotazníku je potrebné odpovedať pravdivo a nezahmlievať skutočnosti. Poisťovňa si dokáže aj spätne overiť zdravotný stav dieťaťa a následne vám môže poistné plnenie zamietnuť.

Vo všeobecnosti platí, že to, čo má už dieťa raz v zdravotnej karte, na to už nedostanete poistné plnenie od poisťovne.

POISTENIE OSOBITNE, SPORENIE OSOBITNE

Ako som písal na začiatku článku, neodporúčam zvoliť kombináciu poistenia a sporenia.
Prečo nesporiť pre dieťa v životnej poistke sa dozviete kliknutím TU.

Ak by ste chceli dieťaťu niečo nasporiť, napr. do 18-ky alebo do 25-ky formou investovania – môžete po zadaní pár základných informácií získať výpočet kliknutím TU.

Ak by ste sa potrebovali zistiť podrobnejšie informácie o jednotlivých rizikách životného poistenia, stačí kliknúť TU.

Ak by ste potrebovali poradiť s nastavením životného poistenia pre dieťa alebo skontrolovať aktuálne poistenie, môžete ma v tejto súvislosti kontaktovať kliknutím TU.

"Za viac než 11 rokov praxe, či už v poisťovni alebo v banke, som pracoval s množstvom klientov, ktorí riešili nielen jednoduché, ale aj veľmi zložité prípady. Týmto klientom som ochotne pomohol a so získanými skúsenosťami pomôžem aj vám."
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov